Brateck LDT46-C012E Single Mechanical Spring Monitor Arm
Description
Its convenient quick-insert joints make installation fast and effortless.
The cable management tube keeps appearances tidy for a more comfortable viewing experience.
Features
LDT46-C012E page EN 02
New mechanical spring structure
Quieter and smoother, while adapting perfectly to the weight of your monitor.
LDT46-C012E page EN 03
Insert-type joints
Faster and easier installation, greatly improving assembly efficiency.
LDT46-C012E page EN 04
Two installation options
Clamp or grommet installation, making it convenient for different types of desks.
LDT46-C012E page EN 05
Cable management
Equipped with a cable organizer to tidy up messy wires and keep your desktop neat and clean.
Specification
Product category: Mechanical spring monitor arm
Material: Steel, aluminum, plastic
Color: Black
Dimensions: 117 x 480 x 570 mm (4.6" x 18.9" x 22.4")
Compatible screen size: 17"–32"
Curved screen compatibility: Yes
Weight capacity (per monitor): 2–9 kg (4.4 lbs–19.8 lbs)
Compatible VESA sizes: 75x75, 100x100
Tilt angle: +90° to -90°
Swivel angle: +90° to -90°
Screen rotation: +180° to -180°
Fully extended length: 450 mm (17.7")
Mounting options: Clamp mount, grommet mount
Supported desktop thickness: Clamp mount: 10–80 mm / Grommet mount: 10–45 mm (Clamp: 0.39"–3.1" / Grommet: 0.39"–1.8")
Quick-release VESA plate: No
Cable management: Yes
Warranty
3-year warranty
Brateck LDT46-C024E Dual Mechanical Spring Monitor Arm
Description
Features
LDT46-C012E page EN 02
LDT46-C012E page EN 03
Insert-type joints
LDT46-C012E page EN 04
Two installation options
LDT46-C012E page EN 05
Cable management
Specification
Color: Black
Dimensions: 937 x 105 x 570mm (36.9"x4.1"x22.4")
Tilt angle: +90° to -90°
Swivel angle: +90° to -90°